Lingualeo blogu okuyucularından biri mükemmel bir fikir, yeni başlayanlar için İngilizce ilginç ses kayıtlarıyla makale yazmayı önerdi. Biz hemen bunu plana dahil ettik.

Bu acelenin nedeni: dinleme becerisinin gelişmesi için zaman ayırmanın, İngilizce konuşmaları anlamada düzenli olarak pratik yapmanın önemli olduğunu zaten söylemiştik. Fakat aynı zamanda kelimelerin %80’inin anlaşılır olduğu, seviyene uygun audio kullanmanın gerekliliğini de söylemiştik.

yeni başlayanlar için İngilizce seslendirme

Egzersiz için yeni başlayanların materyallere sahip olabilmeleri için basit podcastlar ve dialoglar derledik.

Audio:yeni başlayanlar için İngilizce ücretsiz online dinleme

Bizim makalemiz beginner seviyesinden pre-intermediate seviyesine kadar Lingualeo materyallerinden 10 dinleme dosyası içerir. Tipik gerçek hayattaki durumlardan basit diyalogların kayıtlarını dinleyip, İngilizce konuşmaları işiterek anlamayı öğreneceksin ve konuşmayı sürdürmek için yararlı ifadeleri hatırlayacaksın.

1. Humble Beginnings, veya «birinci sınıflar » için İngilizce dinleme

Yurtdışına yolculuk yaklaşıyor ve sen hala İngilizce alfabeyi öğrenmeye başlamadın mı? Yabancıların konuşması tanıdık kelimelerin nadir alıntılarıyla kuru gürültüyü mü hatırlatıyor? englishspeak.com’dan kısa diyaloglar kendini İngilizce tanıtmana ve kendini anlatmana yardım ederler.

Where are you from? — lesson 1 —ilk derslerden İngilizce öğrenme «temel» içeren diyalog.

Do you speak English? — lesson 2 —Senin cevap vereceğin, yeni İngilizce öğrenmeye başlayanların arasında en popüler soru.

What’s your name? What time it is? — lesson 3 — Bu kısa diyalog kendini tanıtmanı ve İngilizce günün saatini söylemeyi öğretecek.

2. It’s All About Life, veya yeni başlayanlar için İngilizce dilinde Diyaloglar

EnglishPod — Herkesin hayatında karşılaştığı tipik durumlardan, yararlı ses kayıtları kaynağı.

Difficult Customer — Mağazada iletişim için mükemmel bir örnek, « haklarını sallamayı» seven müşteri ile olan durum incelenmesine rağmen.

How Would You Like Your Eggs? — bu ses kaydı seni yurt dışında aç bırakmaz, çünkü onun sayesinde omlet sipariş vereceksin.

Hotel Upgrade —Tatil uzak değil, bu yüzden otel ve moteller hakkında kelime bilgisini geniştirme ve kayıt esnasında sana ne hakkında sorduklarını anlamayı öğrenme zamanı.

Lingualeo materyallerinde aynı adla arama sorgusunda bulabileceğin birçok EnglishPod bölümü var.

3. Listen To Me, veya İngilizce yeni başlayanlar için Podcast’lar

Bu bölümde elementary seviyesi için sevilen Britanya Birliği’nden podcast dinlemeni öneriyoruz. Bu postcast’ların bölümleri oldukça uzun (yaklaşık 20 dakika), fakat aynı zamanda basit ve ilginç, öyle ki dinleme zamanı hiç fark etmeden uçup gidiyor.

British Council Elementary Podcasts — Episode 01 —ünlüler arasından üniversitelerin hayır kurumlarına kadar sunucuların en değişik konuları tartıştığı birinci podcast bölümü.

British Council Elementary Podcasts — Episode 02 — Podcast’ın ikinci bölümünde şarkıcı Shakira’nın hayatı, Arjantin’de tango, İngilizce şarkılar ve daha birçok şeyi öğreneceksin.

British Council Elementary Podcasts — Episode 03 —kıyafetler, Londra metrosunda seyahatler ve Jonathan IVE hakkında sohbet— her bir bölümle Podcast konuları şaşırtmaya devam ediyor.

Bizim materyallerimizin «British Council Elementary Podcasts» derlemesinde daha fazla podcast bölümü bulacaksın.

4. Need More Audio, veya pre-intermediate seviyesi için dinleme

Music In James Bond Films — (James Bond film serisi) ünlü«Bondiana» hakkında yararlı kelime bilgisiyle bir röportaj.

Bu seviyede daha çok dinleme için makalemizde «İngilizce en iyi podcast’lar’ı» ara.

Özet: Yeni başlayanlar için audio İngilizce metinler

Biz İngilizce dinleme için mükemmel materyaller paylaştık, şimdi sıra sende! 15 dakika zorluğu günden güne artan İngilizce konuşma dinleme yazalım—(eğer kuşkusuz, sen okuma, konuşma ve yazmada da böyle çalışırsan) İngilizce’yi öğrenmede başarı sağlanır.

Eğer senin de blog için makale konun varsa, yorumlarda yaz! Senin dileğini yerine getirelim. Bye!