İngilizce on-line tiyatro

Bu yazı müzmin tiyatro sevenler ve tiyatro yardımıyla İngilizcesini geliştirmek isteyenler içindir.

İngilizce on-line tiyatro oyunları nerede izleyebileceğini öğrenirken bunun yanı sıra tiyatro tarihiyle ilgili kısa bilgiler edinerek ve sözlüğüne konuyla alakalı kelimeler katarak oyunculuk ustalığı konusunda pahası biçilmez dersler alacaksın.

Back To the Roots, Veya Tiyatro Tarihi

Tiyatro her zaman toplumun ayrılmaz bir parçası olup, onun tüm gelişim aşamalarını müthiş bir doğrulukla yansıtırdı. Modern dünya da istisna değildir.


Modern Toplumda Tiyatro Etkisi Hakkında Video.

İlk önce bu sanat türünün tarihine değinelim. Senin için ilkel ayinlerin oluşmasından bugünkü sofistike performanslarına kadar tiyatro tarihini öğrenebileceğin muhteşem İngilizce materyaller bulduk.

 • A Brief History Of Theatre — London Theatre Direct blogundan antik Yunanistan’dan Shakespiare’ye kadar tiyatro tarihine kısa bir bakış.
 • History Of Theatre — tiyatronun ayrı bir akım olarak oluşmasının karmaşıklığına dalmaya ve tiyatroyla ilgili çok büyük bir miktarda kelime ezberlemeye hazır olanlar için bir versiyon.

Through the Time and Space, Veya Evindeki Tiyatro

Tarihi hakkında öğrendik, şimdi de tiyatro oyunlarını izlemeye gidiyoruz. Eğer gerçek bir tiyatroya gitmeyi planlamadıysan evinde sana onu organize etmeyi yardımcı oluruz.

21. yüzyılda Broadway oyununu sıcak çayınla birlikte koltuğunda rahatça uzanarak da izleyebilirsin. Sana özel Netflix’in layık rakibini oluşturacak on-line tiyatro derlemesi.

BroadwayHD — doğrudan Broadway sahnelerinden coşturucu gösteri ve müzikaller. Aylık aboneliğin fiyatı 14.99$, ancak alınan zevk tüm masraflara değer. Üstelik de New York biletini almaya gerek kalmadan.

— Digital Theatre — önde gelen Britanya tiyatroların kült oyunlarının video kayıtlarının toplandığı eşsiz bir kaynak. 5.99$ karşılığında 48 saatlik süreliğine video kaydını kiralama veya 12.99$ karşılığında sevdiğiniz fragmanlarını istediğiniz her hangi bir zaman tekrar tekrar izlemek için satın alma imkanı da mevcut. En iyi Britanyalı oyuncularının oynadığı tiyatrolar için komik bir ücret.

Tiyatro oyunlarını izlemeye imkan veya zamanın mı yok? Onları dinle! Ses kayıtlı tiyatro oyunları sana hayal gücünü ve İngilizcede dinleme becerini geliştirmeye imkan sağlar.

 • Moonlight Audio Theatre — İngilizce ses kayıtlı tiyatro podcastı olağan pop şarkının yerine mükemmel geçer. Tiyatro repertuarında çok sayıda en farklı türleri var.
 • Radio Drama Revival — sergilediği oyunların sayısı ve kalitesi açısından bir öncekisiyle rekabet edebilecek bir ses tiyatrosu daha.
 • Romeo And Juliet by William Shakespeare —ölümsüz klasiğin orijinalinden daha iyisi ne olabilir ki? Üstelik Shakespeare’yi İngilizce dinlemek okumaktan çok daha kolay. Zira 17.yüzyılın dili karakterlerin tonlaması ve heyecanları sayesinde dinleme yoluyla daha iyi algılanmakta.

Theatre Time, Veya Tiyatroya Gitme Zamanı

Kayıt iyidir, ancak canlısı daha iyi. Sana dünyanın en iyi tiyatroların ziyareti için wishlist oluşturmanı ve onu yerine getirmeye başlamanı teklif ederiz. Tek başına zaten sanat eseri olan ve ziyaretleri şart tiyatrolar hakkında bir video sana seçimini belirlemende yardımcı olacak.

Ancak unutmamalısın ki, Amerikan İngilizcesi olan ülkelerde sen Theater’e, Britanya’da ise Theatre’ye gideceksin. 🙂


Dünyadaki En Güzel Tiyatrolar.

Theatre Movies, Veya Harikaya Dokunmak İçin Bir Yöntem Daha

Eğer yukarıda sıralanan aktiviteler her hangi bir sebepten dolayı sana uygun değilse tiyatro sanatına dokunman için bir yöntem daha öneririz. Onun hakkında müthiş filmleri izle.

 • Birdman (2014) — süper kahraman Birdman’ı canlandıran bir oyuncunun geçmiş şöhreti ve tiyatroyla sinema arasındaki karşı konumu hakkında Oscar kazanan bir dram.
 • Siyah Kuğu (2010) — hayatındaki en önemli gösterisinden önce bale tiyatrosunun priması tehlikeli bir rakiple çatışmasını anlatan bir psikolojik gerilim filmi.
 • Aşık Shakespeare (1998) — William Shakespeare’in hayatını konu alan ve aşk ve sanatın gücünü anlatan bir film.

Kuşkusuz ki, tüm filmlerin orijinalini izlemek gerekir, zira söz konusu tiyatro ve burada kullanılan sözcüklerden tonlamalara ve enfes İngiliz aksanına kadar her şey önemlidir.

Behind the Scenes, Veya Yaratmayı Hayal Edenler İçin

Tiyatroyla ilgili yazımızın son bölümünü sadece tiyatroya gitmeyi değil de sahnenin diğer tarafında olmayı çok arzu edenlere adamaya karar verdik!

Öncelikle «Oyunculuk ustalığıyla ciddi olarak ilgilenmenin 29 belirtisi» materyalini oku. Muhtemelen yakında sen de bu listedeki birkaç maddeyle övünebilirsin.

Heveslendin mi? O zaman devam ediyoruz. Britanya Milli Tiyatrosu’nun video dersleri sana oyunculuk ustalığın alfabesini öğrenmeye yardımcı olur.

 • Voice — sesinin sunuma hazırlanması için yönerge.
 • Movement In Theatre — hareket aracılıyla duyguların ifadesi hakkında profesyonel oyunculardan video dersler.

Şimdi de ısınmadan sonra havalı İngilizce piyesler üzerinde oyunculuk ustalığında pratik yapmanın tam da zamanı. Lingualeo’nun materyallerinde onların sayısı oldukça fazla, örneğin,

 • Hamlet by William Shakespeare — tanıtmaya ihtiyaç duymamakta. “Hamlet”i orijinalinde okumaya karar verirsen piyese daha derin dalman için Shakespeare zamanında İngilizce telaffuzu ile ilgili bu videoyu incele.
 • The Seagull — Anton Chekhov — A.P. Chekhov’un “Martı”sını İngilizce yorumlayıp herkesi şaşırtmaya fikrine ne dersin? Biz beğendik!
 • An Ideal Husband by O.Wilde — zengin İngilizcesiyle şantaj ve yolsuzluk hakkında muhteşem bir piyes.

Farewell, Theatre Lovers, Veya Tiyatroda Görüşmek Üzere!

Materyallerimizin tiyatroyu hayatının bir parçası yapmaya ve şaşırtıcı heyecanların dünyasına kapı açmaya yardımcı olacağını umuyoruz. Eğer senin de yazımıza ilave edecek bir şeyin veya bir iki faydalı kaynağın varsa muhakkak yazının yorumlar kısmına yaz.