Okuyucularımız geçen yazımızı olumlu değerlendirdiğine göre, uzmanlar için yazı dizimize devam ediyoruz. Bugünkü bölümünü hukuk İngilizcesine adayalım. Bu yazıda İngilizceni daha da yukarıya taşıyacak ders kitaplarını, sözlükleri, ücretsiz profesyonel dergileri v.b. topladık.

Bir hukukçunun İngilizceye ihtiyacı var (nokta). Bu tartışmasızdır. Uluslararası şirketlerde, hatta Rus şirketlerinde de, ancak daha yüksek maaşla çalışabilmesi için. Profesyonel edebiyatını ve yabancı yönetmelikleri okuması, yurtdışındaki kontrat taraflarıyla anlaşma yapabilmesi, bilimsel çalışmaları ve daha çok başka durumlar için İngilizceye ihtiyacı var.

Öncelikle hukukçunun dinleme, okuma, yazma ve konuşma gibi her dört yandan da pekiştirilmiş kendine özgü kelime gruplarına ihtiyacı var. İşte bu yüzden de senin için en kaliteli hukuk terimler kaynaklarını bulduk.

Hemen belirteyim: bu yazı genel İngilizcenin iyi bir seviyesine sahip olanlar içindir. Zira her halükarda önce General English’e, yani gramerine ve yeterli seviyede her 4 beceriye, genel kullanılan kelimelere hakim olmak gerekmekte.

“Hukukçular İçin İngilizce” Yazısının İçeriği:

Profesyonel kelime gruplarını arıyoruz:

 1. Ders kitapları;
 2. On-line kaynakları;
 3. Kelime setleri ve on-line İngilizce hukuk sözlükleri;
 4. Profesyonel edebiyat (dergiler, yabancı mahkemelerin kararları, İngilizce materyaller).

Becerileri Çalıştırıyoruz:

 1. Yazma (evrak oluşturmasıyla ilgili tavsiyeler v.b.);
 2. Dinleme (video ve ses podcastlar listesi);
 3. Konuşma (hukukçular için profesyonel sosyal ağlar).

İngilizce Hukuk Terimleri: Kelime Kaynakları

Hukuki faaliyetler alanları, yani sivil ve ceza kanunu uzmanlığı, çeşitli hukuk türleri v.s. çok sayıda olduğundan dolayı hukukçular için kelime grupları oldukça geniştir. Böylece, sözlükler genellikle esas hukuk kelimeleri kapsamakta, ders kitaplarında ve İngilizce materyallerinde ise artık daha çok dar uzmanlık alanıyla alakalı kelimeler bulmak mümkün. Ancak her şey hakkında sırasına göre.

1. Hukuk İngilizcesi: Ders Kitapları

Belli bir yön, eğitim programı verdiklerinden dolayı ders kitapları hukuk İngilizcesini tamamen kendi kendine öğrenmeye karar verenlere yardımcı olacak.

English for Legal Professionals –müşterileri, iş ortakları ve meslektaşlarıyla İngilizce konuşanlar için Oxford’dan ekspres kursu. Kendi kendine öğrenmek için mükemmeldir.

Professional English in Use: Law – geniş bir dizi hukuki kelimeler kapsayan Cambridge’den eğitim kursu. Konular kurumsal ve ticari, fikri mülkiyet hukuku v.b. içermekte.

Absolute Legal English Book (English for International Law) – ILEC sınavına hazırlık için bile uygun olan bir kurs. Uluslararası hukukun esas yönlerini kapsayan dokuz üniteden oluşmakta.

Legal English: How to Understand and Master the Language of Law – tüm gerekli olanı, yani kelime, hukuki yazışmalar dilini v.b. kapsayan bir tam kurs daha.

Test Your Professional English: Law – bu kitap 60 tan fazla test ve 500 den fazla bir hukukçu için gerekli olan kelime ve ifade içermekte.

Check Your English Vocabulary for Law – hukuki terimlerinin bilgisini ve algılamasını geliştirmeye yardımcı olan çalışma defteri. Bulmacaları v.s. içermekte.

2. Hukukçular İçin İngilizce Kursları: On-line Kaynakları

İnternette, özellikle de İngilizce olan bölümünde hukuk İngilizcesini geliştiren aktiviteleri olan çok sayıda site bulunabilir.

www.edx.org – burada hukukçular için ücretsiz on-line kaynaklarını bulursun. Sitede kursun ücretsiz olduğu, ancak bunu onaylayan sertifikanın alınabileceği (bu da resmi belgenin gerekli olduğu durumlar için) belirtilmekte.

cdextras.cambridge.org – ticari hukukun 15 alanından anahtar durumları, yani terimleri, sınavları, oyunları v.b. içeren Cambridge’ den müthiş bir kaynak. legal-esl – farklı beceriler için, yani kelime hazinesi, yazma, dinleme v.b. faydalı linkler dolusu bir koleksiyon.

legal-esl – farklı beceriler için, yani kelime hazinesi, yazma, dinleme v.b. faydalı linkler dolusu bir koleksiyon.

Legal english online resources şeklinde Google arama motoruna yazarsan daha çok faydalı şeyler bulabilirsin.

3. İngilizce Hukuki Terimler Sözlüğü

İş İngilizcesinin temel ifadelerini ve hukuk terimlerini özel kelime setlerinde ve sözlüklerde bulmak mümkündür. Örneğin, Lingualeo’da Toplantı ve Sunumlar, Siyaset konularla alakalı kelime setleri, ayrıca, Business correspondence konuşma kılavuzu ve İş İngilizcesi ile ilgili tam bir kurs bulunmakta.

Özel terimlere gelince;

Hemen uyarıyım ki, bütün bu sıralanan sözlükler açıklamalı sözlüklerdir. Yani kelime anlamları tercümesiyle değil de, İngilizce açıklamasıyla verilmekte. Eğer anlamakta zorluk çekersen her hangi bir kelimeyi çift tıklamayla çeviren bizim tarayıcı uzantımızı kullan.

4. Profesyonel Edebiyat: Dergiler, Yabancı Mahkemelerin Kararları Ve Diğer İngilizce Materyaller

En iyi kelime bilgisini arttırma yöntemi, İngilizce hukuki yazıları inceleyerek oradan yeni kelimeleri çıkarmaktır. Bu durumda kelime kaliteli bir kontekst içinde olup akılda çok daha etkili kalacak.

Lingualeo’daki Materyaller: İngilizce Hukuki Makaleler

Materyaller Kütüphanemizde çok sayıda muhteşem yazı, video v.b mevcut. Rahatlığı şöyle, 1. bilmediğin kelimeyi tıkla ⇒ 2. çevirisini gör ⇒ 3. kelimeyi çalışmana ekle ⇒ 4. enteraktif çalışmalar yardımıyla kelimeyi ezberle. Kelimeyi bulduğun kontekst de sende kalır + ona her hangi bir resim de eklenebilir.


Resim, seslendirme, transkripsiyon, kontekst ve sağ üst köşesinde her hangi bir resmi ekleme imkanı.

Lingualeo’da hukukçular için farklı materyaller mevcut. Örneğin, ABD’deki Anayasa Mahkemesi prosedürleri hakkında muhteşem bir video burada. Ya da dolandırıcı avukatlar hakkında bir yazı burada 🙂

Materyallerin araması çok basit: arama motoruna her hangi bir hukuk terimini İngilizce girerek, örneğin law, legal, court v.b., formatına (video, ses kaydı, kitap) ve zorluk seviyesine göre filtreliyorsun.

Dergiler, Mahkeme Kararları: Hukuki Konularla İlgili İngilizce Metinler

Yan kaynaklarda olan materyaller ve metinlerle ilgili çalışma prensibi kütüphanemizdeki kadar rahat olabilir. Şöyle, 1. bizim ücretsiz tarayıcı uzantımızı yüklüyorsun ⇒ 2. bilmediğin kelimeler üzerine tıklıyorsun ⇒ 3. ve onları daha sonraki çalışmana ekliyorsun.

Bir püf nokta daha: boş zamanında (yolda, sıra beklerken v.s) Ekler den onu çalışmak için servisimize her hangi bir ilginç materyali ekle.

Böylece, hukukçular için tam da o İngilizce metinleri nerede bulmalı:

Bir tavsiyemiz daha: yabancı mahkemelerin kararlarını judicial decisions gibi başlıklara göre ara. Örneğin, aşağıdaki siteler mahkeme kararlarına erişimi açar:

Becerileri çalıştırıyoruz: yazma, dinleme, konuşma pratiği

Bildiğin gibi, yabancı dile hakim olmak 4 alt beceriyi kapsamakta. Okuma (onu üstteki kaynakları kullanarak çalıştırabilirsin), dinleme, yazma ve konuşma. Son üç beceri için ayrı siteler bulduk.

1. Yazma

Hukuki belgelerin İngilizce hazırlanması kastedilir. İşte bu konuda yardımcıların:

 • www.translegal.com – resmi taleplerin, başvuruların v.s. yazılması için tavsiyeler ve kalıplar.
 • www.onecle.com – hukuki anlaşmaların, yazışmaların v.b. yapılmasıyla ilgili harika bir kaynak.
 • www.findlaw.com – hukuki belgeler derlemesi.

2. Dinleme

Bir püf noktayı daha paylaşayım: ted.com’a gir, arama motoruna, lawyer yaz- işte sana çalışman için video.

Hukukçular için daha fazla dinleme Top 10 Legal Podcasts yazısında.

3. Konuşma Pratiği

Tıp sektöründe çalışanlar için olduğu gibi hukukçular için de İngilizce konuşan meslektaşlarınla konuşma pratiği yapabilmen için özel sosyal ağlar var. Örneğin, lawlink.com – soru sorulabilinen, haberler, belgeler v.b. paylaşılabilinen uluslar arası hukukçular ve üniversitede hukuk okuyan öğrenciler topluluğu. Orada üyeliği olan hukukçunun profilinde çalıştığı uzmanlık dalını görmek + diğer sosyal ağlardaki (mesela, Facebook) profillerine de dair linkleri bulmak mümkün. Böylece farklı kaynaklarda kendisiyle arkadaşlık kurmaya imkan sağlanır.

Sonuçlar Ve Son

 • Profesyonel İngilizceyi öğrenebilmesi için hukukçunun kendine özgü özel kelimelere ihtiyacı var.
 • Onları özel sözlüklerde ve İngilizce materyallerde bulmak mümkün. Hatta ikincisi daha avantajlı çünkü kelimeleri kontekstten koparmadan öğrenmeye imkan sağlamakta.
 • Bunun dışında diğer becerileri de, yani yazmayı (iş yazışmaları, belge düzenleme v.b.), dinlemeyi ve konuşmayı (video/podcastlar ve profesyonel sosyal ağlar yardımcı olur) geliştirmeye gerekmekte.

Bugünlük bu kadar. Nisan’da bu bölümün bir yazısı daha çıkacak. Bir sonraki konuyu okuyucuların isteklerine göre seçeceğiz. Dolaysıyla yazının altında hangi mesleğe ait olduğunu yaz. 🙂 Görüşmek üzere!