Dil öğrenmenin hedefini net bir şekilde belirle, zira NE öğrenmek zorunda olduğun buna bağlıdır. İhtiyacın olan İngilizce, şöyle bir formüle göre «hesaplanmakta». Gramer, genel kullanılan kelimeler ve gereken seviyedeki 4 beceriden oluşan temel + somut hedefe odaklı yine dinleme, okuma, yazma ve konuşma gibi her 4 yandan da pekiştirilmiş özel kelime grupları.

Ve bugün de İngilizceyi iş için öğrenenlere özel bir bölüm başlatıyoruz. Bu yazı dizisinde tam da bu mesleki kelime gruplarını nereden bulabileceğimizi öğreniriz. İlk bölümünü de Tıp İngilizcesine adamaya karar verdik.
Tıp alanında İngilizcenin kullanımı çok geniştir. Uluslararası konferanslarda doktorlar bir biriyle konuşmakta ve dili bilmediklerinde katılamıyorlar. Doktorun hastası yabancı olabilir, cihazların birçoğu yurtdışında üretilmiş ve kullanım talimatları İngilizce olabilmekte ve elbette, İngilizce bilmeleri sayesinde mesleki edebiyatı, araştırmaları ve çevirisi kısa sürede yapılmayacak dünya bilimsel haberlerini okuyabilirler.

medical_english

P.S. bu makale İngilizceye yeterli seviyede hakim olanlar için uygundur. Zira önce General English’e hakim olmaları gerekir ve ancak bundan sonra üzerine mesleki İngilizce eklenebilir.

Makalenin İçeriği:

Mesleki kelimeler nereden bulunur?

  1. Doktorlar için İngilizce ders kitapları
  2. Tıp alanında çalışanlar için on-line İngilizce kursları
  3. Kelime grupları ve özel sözlükler
  4. Mesleki edebiyat (tıp dergileri, bloglar ve diğer tıp alanında çalışanlar için İngilizce materyaller)

Kendi becerilerini nerede pekiştirmeli?

  1. Dinleme (faydalı sitelerin listesi)
  2. Konuşma pratiği (doktorlar için profesyonel sosyal ağalar)

Kelimler Nerede Aranır: Tıp Alanında Çalışanlara Özel İngilizce Programı

Sanırım, doktor okuyucumuz mesleki kelimelerin onun alanı için yeterince geniş bir aralığa sahip olduğuna katılır. Bunların arasında vücut organları, hastalıkların isimleri ve belirtileri, kimya ve biyoloji terimleri… Bilimsel terimlerin çoğunlukla Latinceye dayalı olması pekiştirme sürecini biraz hafifletebilir, ancak yine de yeterince zor kelime gruplarına ihtiyaç var. Onlar nereden alınır?

1. Doktorlar İçin İngilizce Ders Kitapları

Kendi kendine dil öğrenmeye karar verenler için idealdir. Zira öğretmen öğrenci için bir program oluştururdu ders kitabı ise bu programın yerini kısmen tutabilir.

English in Medicine — hastalarıyla ve meslektaşlarıyla İngilizce konuşan sağlık sektöründe çalışanlar için bir kurs. Çeşitli alıştırmaları sayesinde her 4 beceri de gelişmekte.

Professional English in Use Medicine — Cambridge’den bir tıp ile ilgili kur daha. Tıbbi kelimelerin geniş aralığını kapsamakta ve kendi kendine çalışma için mükemmeldir.

Check Your English Vocabulary for Medicine — esas tıbbi terimlerini pekiştirmeye yardımcı olan çalışma kitabı. Bulmacalar, oyunlar, testler v.s. içermekte.

Oxford English for Careers: Medicine and Nursing — sağlık sektöründe çalışanlar için tasarlanmış 2 kurs. Alıştırmalar, durumsal gramer rehberini, sözlük ve ses kayıtlarını içermekte.

Good Practice — konuşma İngilizcesini pekiştirmek için tam kurs. Doktor ve hasta diyaloglarını içeren ses ve DVD kayıtları + bu kayıtlarla ilgili çalışma sayfalarını içermekte. Ve bütün bunlar da sağlık sektöründe çalışanlar için tasarlanmış ders kitapları ve eğitim setlerinin tümü değil. Ancak şimdi biz, doktorlar için özel sitelere ve İngilizce on-line kurslarına geçelim.

2. Doktorlar İçin On-line İngilizce Kursları

www.englishmed.com — diyalogları ve Tıp İngilizcesi ile ilgili alıştırmaları olan bir ücretsiz site. Site İngilizce fakat bu seni korkutmasın çünkü herhangi bir yabancı kelimeyi çift tıklamayla çeviren bizim tarayıcı uzantımız sana yardımcı olacak.

www.englishclub.com — Tıp İngilizcesi ile ilgili ötürü süper faydalı bir kaynak. Bu sayfada tıp öğrencileri için kelimeleri, konuşma kılavuzlarını ve testleri bulacaksın.

www.hospitalenglish.com — bu doktorlara ders veren öğretmenler için olan bir site. Ancak burada kendi kendine dil öğrenenler de ders bulabilir. Materyaller «Teachers» ve «Students», yani «Öğretmenler için» ve «Öğrenciler için» olarak iki bölüme ayrılmış durumunda. Örneğin, bu linkte ses kaydı ve okuduğunu ne kadar anladığını ölçen testleri olan eczacılar hakkında bir yazı bulursun.

doctorsspeakup.com — bu sitede tıbbi kelime setleri, konuya göre video ve ses kayıtları, gramer ve telaffuzun pekişmesini sağlayan alıştırmalar v.b. mevcut.

Daha fazla site Google arama motoruna İngilizce «medical english» olarak girerseniz bulunabilir.

3. Kelime Setleri Ve Sözlükler: Çevirisi İle Beraber İngilizce Tıbbi Terimler

Doktorlar için özel kelime setleri mevcut. Örneğin, Lingualeo’da, TıpHastalıklar, Yeni Başlayanlar için Tıp Terminolojisi, Medical terminology for experts.

İnsan vücut parçalarıyla ilgili bir harika kaynak daha buldum. İnnerbody.com. interaktif anatomi bulunduğu bir site.

Kelime sayısının arttırılması için ayrıca özel İngilizce Tıp Sözlükleri de kullanılabilir. Örneğin, Illustrated Medical Dictionary.

4. Mesleki Edebiyat: Bloglar, Dergiler, Konferans Kayıtları

Setler ve sözlükler yardımıyla kelime öğrenmenin sorunu kelimelerin kontekstten kopuk olmalarında. Kontekstin olması ise herhangi bir kelimenin sağlam bir şekilde akılda kalmasının garantisidir. Dolaysıyla kelime sayısının arttırılması konusunda yine de İngilizce materyaller en iyi kaynaklardır.

İngilizce tıp konusunda kitap/haber/yazı okurken daha sonra çalışacağın yabancı kelimeleri not alıyorsun. Böylece kelimeler senin için kolayca akılda kalacak bir kontekst içinde olur ve onları çok daha kalıcı bir şekilde ezberlersin.

Lingualeo’daki Materyaller: Tıp İngilizcesi Testleri

Evet, servisimiz İngilizce materyaller koleksiyonunun zenginliğiyle meşhurdur. İçinde neler yok ki. Hem kitaplar, hem bilimsel makaleler, hem konferans kayıtları… En güzeli de şunları yapabilmen. 1. Bilmediğin kelime üzerine tıklamak ⇒ 2. Çevirisini görmek ⇒ 3. Bu kelimeyi Lingualeo’daki çalışmana eklemek ⇒ 4. Ve onu interaktif alıştırmaları yardımıyla pekiştirmek. Ayrıca, bu kelimenin bulunduğu kontekst ta her zaman yanında olur.

allergy

Doktorlar için tematik materyallerimiz de mevcut. Örneğin, interaktif altyazısı olan Bilim ve Tıp TED koleksiyonu veya tam Health koleksiyonu. Ayrıca, Coursera koleksiyonumuza da uğrayıp sağdan Health & Society veya Biology & Life Science etiketlerini seç.

Nasıl aramalı: Materyaller bölümüne girerek arama motoruna İngilizce ne istediğini, örneğin, Medicine diye yazıyorsun. Ortaya çıkan arama sonuçları zorluk seviyesine, formatına (video/ses kaydı/metin) v.b. göre elenebilir.

Dergiler Ve Bloglar: İngilizce Tıp Konulu Makaleler

Yabancı profesyonel blogları ve haber kaynaklarını okumak en önde gelen her şeyden haberdar olmak demektir. Onları İngilizce okumak aynı zamanda dilini geliştirmek demek. Daha önce de söylediğim gibi, İngilizce olan kaynaklarda bulunan yabancı kelimelerden korkmamalısın, yardım için bizim tarayıcı uzantımız var. Onun yardımıyla materyallerimizden de olduğu gibi istediğin her siteden çalışman için kelimeler ekleyebilirsin.

Ayrıca, Lingualeo’ya ilgini çeken makaleyi gönderip boş zamanında ekler’de onu inceleyebilirsin.

Birkaç İngilizce olan tıp dergilerinin linkini sıralayacağım.

Daha çok site Health & Medical Magazines / Journals ve 10 Physician-Authored Blogs Worth Reading gibi özel başlıklarda bulabilirsin.

Becerilerimizi Çalıştırıyoruz: Doktorlar İçin Dinleme Ve Konuşma Pratiği

Dili bilmek 4 beceriden oluşmakta: dinleme, okuma, yazma ve konuşma. Eğer bir eğitim kursuna göre veya öğretmenle çalışırsan sana tüm yanlarını geliştiren alıştırmalar verilecek.

Ancak kendi kendine çalışarak yukarıda belirtilen İngilizce olan tıpla ilgili bilimsel makaleleri ve on-line ulaşabileceğin materyalleri kullanıyorsan dinleme ve konuşma pratiğini (konuşma ve yazma) geliştiren kaynaklara ihtiyacın olacak.

Dinleme

Konuşma Pratiği

Yabancı dilin tam gelişmesi için konuşma pratiği gerekli. Eğer şimdilik gerçek hayatta İngilizce konuşabileceğin durumların yoksa sosyal ağlarda İngilizce konuşan insanlarla konuşabilirsin. Doktorlara özel profesyonel sosyal ağlar mevcut!

Örneğin, sermo.com — doktorlar için muhtemelen en popüler kaynak. Sitede meslektaşlarına profesyonel konularla alakalı anonim sorular sorulabilir. Toplamda ise bu sitenin 500 binden fazla kullanıcısı var.

Doktorlar için daha fazla sosyal ağlar bilgisi Top 20 Social Networks for Doctors and Healthcare Professionals yazısında.

Bir Sonraki Kim?

Bu yazının sağlık sektöründe çalışanlara faydalı olduğunu umarız. Eğer senin, değerli okuyucumuzun, tıp mesleğiyle alakan yoksa yorumlarda ne iş yaptığını yaz. Böylece bu bölümünün önümüzdeki yazısı için bize bir fikir sunmuş olursun.