Orijinal kitapları sadece İngilizceyi iyi bilenler okuyabileceğine dair bir mit mevcut. Fakat bugün bir edebiyat eserinin, özellikle de bu adapte edilmiş İngilizce kitapları ise, aceminin bile  hakkından gelebileceğine ve anlayabileceğine ikna olursun.

reader_boy

Başlangıç Seviyesinde Neden Kitap Okumak Bukadar Önemli?

  • Birincisi, kitap okuma ders kitabındaki metinlere göre dile daha derin dalmanızı garanti eder.
  • İkincisi, kendini değerlendirmenizde ve isteklendirmenizde kocaman bir artı olup, dil öğrenmeye devam etmeniz için oldukça önemli.
  • Ve en sonunda da, eğer uygun okuma kaynakları seçilmişse bu en kolay ve keyifli uğraşılardan biri.

Bu yüzden de yabancı eserlerin en iyi sadeleştirilmiş versiyonlarını senin için bulduk. Bütün kitaplar profesyonel dilbilimciler tarafından yeniden yazılmış olup, oldukça sadeleştirilmiş. Adapte edilmiş eserin ortalama hacmi yaklaşık 10-20 sayfa ki, bu da tek akşamda okunabilecek bir şey. Linkleri kitapların zorluk ve hacim seviyesine göre yerleştirdik dolayısıyla sırasına göre tüm bunları çalışırsan daha çok ilerleme kaydedebilirsin.

İlk Adımlar: Sadece Kısa Şiirler ve Alıntılar Daha Kolay

Marcel and the Shakespeare Letters by Stephen Rabley (beginner — 4 pages)

Shakespeare’in kültür mirasının kaderiyle ilgili endişe duyan Fransalı ve Britanyalı iki uyanık farenin hikayesi. Bu kitapta sıkça konuşma dialogları kullanılır ve bu da demek ki, ileride konuşma İngilizcesinde zorlanmayacaksın.

The Adventures of Tom Sawyer by Mark Twain (beginner — 7 pages)

Tom Sawyer’in sürükleyici maceralarını duymayan birini bulmak hayli zordur. Bunları orijinal kitaplarından okumak ise daha da eğlencelidir. Hikayede kullanılan sözcükler ise daha “dün” İngilizce öğrenmeye başlayanlar için bile uygun.

Robin Hood by Sally M. Stockton (elementary — 6 pages)

Adalet için savaşan cesur tirendazın eskimeyen hikayesi. Kitabı okuduktan sonra çok sayıda olan filmlerinden birini izleyebilirsin.

Robin_Gud_1_1
“Robin Hood” filminin fragmanı (2010)

Freckles by Andrew Mathews (elementary — 6 pages)

Kendisinden daha alımlı olan arkadaşı Donna’nın gölgesinde yaşayan Suzy adındaki bir geç kızın harika hikayesi. Suzy kendi çillerinden nefret eder ve kendisini çirkinleştirdiğini düşünüyor. Bu hikayenin sonunu ve Suzy’nin kendine olan davranışın değişip değişmeyeceğini öğren.

Ghost of Geenny Castle by John Escott (elementary — 8 pages)

Seçtiklerimizin arasında hayaletler hakkında hikayelere de yer verdik. Yazar çok parlak bir anlatım şekline sahip olduğu için kendini hikayeden almak hayli zor oluyor. Demek ki, bir kerede 8 sayfaynın üstesinden kolayca gelebilirsin.

Huckleberry Finn by Mark Twain (elementary — 9 pages)

Seçtiklerimiz arasında Huckleberry Finn hikayesiyle seni sevindirecek Mark Twain’ın bir eseri daha. Çocukluğunuzu hatırlamak için mükemmel bir şans. Bu çocuk kitabının adapte edilmiş versiyonu yeni başlayanlar için gerçek bir buluntu!

On sayfanın fazlası – başarıdır!

Jaws by Peter Benchley (elementary — 12 pages)

Sahil köyündeki tatilcilere saldıran (dehşet!!!) büyük beyaz köpekbalığını anlatan ünlü “Denizin Dişleri” romanının adapte edilmiş versiyonu. Uzun cümlelerden dolayı elementary seviyesi için zor gelebilir, ama 12 sayfanın senin için problem olmadığını düşünüyoruz.

JAWS
“Denizin Dişleri” filminin posteri (1975)

Hercules Serpents Shadows by Timothy Boggs (elementary — 13 pages)

Eski Yunan mitlerini ve kahramanlıkları anlatan hikayeleri seviyorsan listemizdeki Herkül hikayesi özellikle sana göre. Kelime hazinene bir iki onluk edebiyat sözcüğü eklemeye hazırlan.

Alice in Wonderland by Lewis Carroll (elementary — 13 pages)

Harikalar Diyarında bir daha bulunmak ve karakterlerin isimlerinin İngilizcesini öğrenmek için muhteşem bir fırsattır. Kıtap hızlı ve kolayca okunuyor. Kendi ilkokuldaki tecrübemle denetlenmiştir.

Alice-In-Wonderland
“Alis Harikalar Diyarında” filminin posteri (2010)

Call of the Wild by Jack London (elementary — 15 pages)

Altın humma dönemi sırasında bir köpeğin hayatını anlatan can acındırıcı bir hikaye. Kitap insan ve hayvanlar arasındaki ilişkiye dikkat çekmekte. Bana göre, konusu ve yazılış tarzıyla seçtiklerimizin arasında bu eser en iyilerden biri.

King Arthur and the Knights of the Round Table by Roger Lancelyn Green (elementary — 16 pages)

Kral Arthur ve meşhur yuvarlak masa şövalyelerinin kahramanlıklarıyla tanışmak için harika bir fırsattır. İngiliz Ortaçağına hoşgeldiniz!

Niyeti Ciddi Olanlar İçin

Woman in Black by Susan Hill (elementary — 17 pages)

Seçtiklerimizin arasına bir de mistik ve korkutucu birşeyler eklemeye karar verdik. Fakat bu hikayedeki dil zorluğu seni hiç te korkutmaz.

Mary Poppins by Pamela Lyndon Travers (pre-intermediate — 18 pages)

Mary Poppins hikayesiyle hepimiz bir zamanlar tanışmıştık. Çok yakında onun orijinal (sadeleştirilmiş olsa da) kitabının okumasıyla övünebileceksin.

merry
“Mary Poppins” filminin fragmanı (1964)

Sherlock Holmes. The Sign of the Four by Sir Arthur Conan Doyle (pre-intermediate — 19 pages)

Sherlock Holmes soruşturmalarına dair Arthur Conan Doyle’in ikinci öyküsü. Eserin sadeleştirilmiş versiyonunda anlatımın güzelliği ve bu detektif hikayesinin gizemliliği harika bir şekilde muhafaza edilmekte.

Persuasion by Jane Austen (pre-intermediate — 19 pages)

Jane Austen’ın “İkna”sı Britanya klasik edebiyatının mükemmel örneği. Güzel sıfatları ve XVIII. yüzyılına ait İngiliz romanlarını sevenler için uygun.

North and South by Elizabeth Gaskell (pre-intermediate — 51 pages)

“Kuzey ve Güney” romanı İngiltere’deki sanayı devrim sırasında soylular ve fabrikatörler arasındaki karşıkonumu betimler. Bu kitap sadece Jane Austen kaleminden çıkmış romantizm klasiği hayranların değil ama tarihi konu alan eserleri sevenlerin de hoşuna gidecek tarzdan.

Seçtiklerimizi sayfa şeridine kaydederek kitap okumaya başla. Ozaman intermediate seviyesine giden yol oldukça daha hızlı ve keyifli geçer.