Dinleme her zaman gelişmesi en zor becerilerden biri sayılırdı. Gramer kurallarını mükemmel bir şekilde öğrenebilirsin, zengin bir kelime hazinesine de sahip olabilirsin, hatta serbest konularla ilgili kompozisyon yazabilirsin… Ancak yer yer karışık kısaltma ve argo sözcüklerini içeren canlı konuşmanın bitmeyen akımını duyduğunda tamamen hiçbir şey anlayamazsın…

Bu durumdaki en iyi ilaç İngilizce konuşmaları dinlemek, dinlemek ve dinlemektir. Başlangıç olarak özellikle İngilizce öğrenenler için oluşturulan adapte edilmiş ses kayıtlarını dinlemeli. Daha sonrasında beceriniz geliştikçe zorluk seviyesi arttırılabilir.

underground_boy

Bu yazımızda özellikle bu amaçlara uygun olan İngilizce öğrenmek için en iyi podcastları toplayarak onları seviyesine göre ayırdık:

  • Yeni başlayanlar;
  • Orta seviye;
  • İleri seviye.

Bunları doğrudan siteden dinleyebilir veya telefonuna indirerek yoldayken dinleyerek de “keyif alabilirsin”. Bilgi için: podcast, herhangi bir konuyla alakalı ses kaydıdır. Örneğin, bu yazımız gibi, fakat yazılı metin olarak değil, seslendirilmiş versiyonu.

Alt yazısı olan bol sayıda muhteşem podcastlar kendi (umarım sevdiğin) Lingualeo servisinde bulabilirsin. Arama bölümüne gerekli talebini (podcast) girerek ses formatını seç. Örneğin, bu yazı üzerinde çalışırken Michael Jackson hakkında çok ilginç bir ses kaydı dinlemiştim. Tavsiye ederim!

London is The Capital of Great Britain: Yeni Başlayanlar İçin Podcastlar

Britishcouncil Elementary Podcasts

learnenglish.britishcouncil.org sitesinde her podcasttan sonra bir de değişik testler çözebilir ve öğrendiklerin nasıl pekiştiğini kontrol edebilirsin. Bir avantajı daha, podcastın betiğini okuma imkanı.

learningenglish.voanews.com

Pre-Intermediate ve sonrası için podcastlar. Onları kaydın sağ alt köşesinde olan Direct link düğmesi yardımıyla indirebilirsiniz. Ayrıca, video derslerini bulabileceğiniz Let’s learn English bölümüne de mutlaka gidilmeli.

Altın Ortası, Ya Da Orta Seviye İçin Podcastlar

Normal hayattaki konuşma temposuna göre bu podcastlarda kullanılan konuşma temposu daha yavaş. Ama yeterince zor kelimeler kullanılmakta. Fakat endişelenme, podcastların birçoğunda bilmediğin sözcükleri bakabileceğin metin versiyonu da mevcut.

EngVid’deki Jade’den learn-english-online

Tam bir buluş! Sevgili Jade yavaş ve anlaşılır bir şekilde konuşuyor. Konular çok çeşitli ve elbette, öğrenenler için faydalı. Podcastlar indirilmeye müsait olup betiğe de sahiptir.

www.dailyesl.com

Pre-Intermediate ve sonrası için podcastlar. Bütün önemli sözcükler ve ifadelerin daha koyu yazıyla gösterildiği metin versiyonunu indirerek okuyabilirsiniz. Ses kayıtları çok kısa olup, tam da İngilizce öğrenenler için seyahatler, alışveriş, doktor randevusu, restoran v.s. gibi faydalı olan konuları işlemekte.

BBC’den 6 Minute English

Adından anlaşılır ki, bu podcastlar sadece 6 dakika sürer. Konuşma temposu yeterince hızlı, ama her ses kaydının metin versiyonu da var. İlgini çeken konuya girerek (örneğin, Brazilian music) ve To take away tıklayarak farenin sağ tuşuyla “Kaydet…”yorsun. Sözü açılmışken, farklı formatlarda olan BBC podcastları da var.

Sözcüklerin tam listesini yan soldaki menüde görebilirsiniz. Argo sözcüklerine odaklanan bir harika koleksiyon daha The English We Speak’tır. En iyisi de bu linke tıklayarak kendi zevkine göre olan koleksiyonu seçmek.

English as a Second Language Podcast

Çeşitli konulara bağlı diyaloglar. Kelimeler zor olabiliyor, fakat seslendirmesi çok yavaş olup, sonradan da açıklaması yapıldığından dolayı orta seviye için de uygun.

ESLnewscast.com

İngilizce öğrenenler için adapte edilmiş haberler sitesi. Dosyalar indirilebilir, betiği de mevcut.

Gelişmenin Sınırı Yok: İleri Seviyedekiler İçin Podcastlar

Prensip olarak Upper-Intermediate ve sonrası seviyesine sahip olan biri ilgisini çeken her hangi bir konuyla ilgili adapte edilmemiş podcastları da dinlemeye kendine müsaade edebilir. İşte bu yüzden de senin için birkaç seçenek bulmaya karar verdik.

grammar-girl

Doğrudan siteden dinlenebilir veya ITunes, Stitcher, SoundCloud, Android, GooglePlay aracılıyla abone olunabilir İngilizce grameri ile ilgili podcastlar.

szsbls3.szsb

İngiliz kültürü ve dili hakkında podcastlar seti olan harika bir site. Kayıt konuları çok çeşitli. Video (youtube’ta) ve mp3 formatları da mevcut.


Podcastların yönelimi daha anlaşılır olması için pilot bir video izle

splendidspeaking.podomatic.com

IELTS gibi uluslararası sınavlara hazırlık için de dahil olmak üzere yüklü sayıda podcastlar sitesi. Dosyaları indirilebilir.

teacherluke.co.uk

İngilizce öğretmeni ve aynı zamanda komik stand upcı da olan Luke Thompson’dan çok havalı podcast seti. Hem öğretici hem de komiktir. İndirme imkanı vardır.

Ayrıca, “ilgi alanına göre” podcastlar aramayı öneririm. Örneğin, tarihle ilgilenenler için BBC’den özel bir dizi uygun olabilir. Şiir edebiyatını sevenler için bu siteyi öneririm. geeksandgod.com sitesi ise IT’cınin hoşuna gidecek.

Last But Not Least: Farklı Seviyeler İçin Podcastlar

Aşağıda çok farklı seviyeler için materyaller bulabileceğin linkler sıralaması vereceğim:

  • esl.culips.com — tam mükemmel bir kaynak. Her türlü podcast versiyonları var. Örneğin, Chatterbox, insanların gerçek konuşmaları, Catch Word, belli kelimeler ve ifadelerin ayrıntılı incelenmesi.
  • podcastsinenglish.com — farklı seviyeler için podcastlar sitesi. Ses kayıtları yeterince kısa olup, metin versiyonlarına, ödev ve alıştırmalar bölümüne de sahip.

Umarım bu yazının son satırlarına gelmeden sitelerin birine geçip dinlemeye, dinlemeye ve dinlemeye başladın… Hala burada olanlara da başarılar ve İngilizcede ilerleme dilerim!