— Şimdi sen orada bedava mı okudun?

— Bir de üstelik onlar bana bunun için para ödediler.

Sınıf arkadaşımla sohbetimiz böyle başlamıştı. Açıklayım: orada bu ABD’de demektir. Valentin (bu şanslının adı) Amerika üniversitelerinin birinde bir sömestr boyunca eğitim görmüş ve sonunda hiçbir şeyle karşılaştırılamaz dil pratiği, dünyanın çeşitli yerlerinden arkadaşlar edinerek, kendi uzmanlık dalıyla (gazeteci kendisi) ilgili ilave bilgi ve kursu tamamladığına dair belge almış oldu.

delta_state_university

Buna vesile ise her sene bir sömestrlik dönem için ABD’ye yabancı öğrenci gönderen GLOBAL UGRAD programı oldu. Böyle bir “turu” eğitim ve eğitim dışı hayatlarında başarılı olan öğrenciler, liderler ve aktif olanlar kullanabilir.

Sanırım İngilizcenin akıcı olması gerektiğinden ayrıca bahsetmeye bile gerek yoktur.

Ben yurtdışına giderim, orada bana öğretsinler: eğitim hibesi nasıl alınır

Aslında yurt dışında eğitim ile ilgili buna benzer burs programları ve hibeler oldukça çok sayıdadır. Onlardan her biri benzer seçme prosedürü öngörmektedir.

  • Birincisi – dilekçe sunumu. Bu aşamada tüm yararlı hizmetlerini hatırlayıp onları ikna edici bir şekilde yazman gerekecek (bu deneme, anket v.b. olabilir). Ayrıca, yüklü bir liste evrak toplaman gerekecek.
  • Birinci aşamayı geçenlerin uluslararası İngilizce sınavlardan birine katılması ve programın organizatörleri ile mülakata girmesi gerekmektedir.
  • Sonrasında da en heyecanlı aşaması kalır, o da cevabın beklenmesidir.

Her ayrı programın “engeller şeridi” benim yukarıda bahsettiğim genel şemadan farklı olabilir (bilgi için resmi sitelere bak). Aynı yerden dilekçe sunma tarihleri hakkında da bilgi edinebilirsin (en iyisi altı ay/bir sene önceden hazırlanmaktır).

Hibeler, burslar ve onların aramasıyla (bundan son paragrafta bahsedeceğiz) ilgili kocaman bir liste oluşturduk.

Uluslararası burs programları

Erasmus Mundus Programı — Avrupalı finansman programı. Eğitim, bilimsel çalışmalar veya öğretmenlik için öğrencilere, doktora yapanlara ve öğretim üyelerine kişisel burslar sunmaktadır.

Fulbright — uluslararası değişim eğitim programlarının en büyüdür.

DAAD – senede yaklaşık 100 000 burs tahsis eden Akademik değişimlerinin Alman servisi.

Hubert Humphrey Fellowship —profesyonellere(5 yıllık deneyimden başlayan) bir senelik dönem için tahsis edilen burstur. Host Universities bölümüne girerek ilgili üniversiteyi seçiyoruz.

Chevening — Britanya’nın herhangi bir üniversitesinde bir senelik mastır yapma hakkıyla ödüllendiren Britanya programıdır.

Sözü açılmışken, Britanya’da eğitim konusunun devamı olarak: üniversiteye talebinizi özellikle bunun için oluşturulan UCAS (Universities and Colleges Admissions Service) sisteminden gönderebilirsiniz.

IREX — uluslararası değişimler kuruludur. Güncel bilgileri “Programlar” bölümünde arıyoruz.

Faaliyet gösteren programlar hakkında bir başka bilgi kaynağı daha – ABD Büyükelçiliği’nin sitesidir. Yine programlarla ilgili bölümüne tıklıyoruz.

OAD – akademik değişimlerinin Avusturya servisi de eğitim burslarını (örneğin, sosyal bilimleri öğrencilerine mahsus sahibinin adını taşıyan Berta fon Zuttner veya Franz Verfel burslarını) almaya olanak sağlıyor.

Sweden Institute – İsveç enstitüsü de kendi ülkesinde eğitim için burs ve hibeler sunmaktadır. Sitede ihtiyacımız olan bölüm ise “İsveç’te Eğitim”’dir.

Graduate Scholarship — 3 senelik süreyle Kanada’da eğitim için 50 000 dolarlık hibedir. Siteye girerek şartlarını ve talep sunma sürelerini inceliyoruz.

Üniversitede okumam gerekecek

Yurtdışında eğitimle ilgili burs ve hibeleri bazı üniversitelerin sitelerinde bulmak mümkündür.

Belli bir üniversitede mi okumak istiyorsun? Onun sitesine girip “Scholarships” (başka bir adı da olabilir fakat en iyisi arama motoruna bu kelimeyi yazmak olur) bölümünü buluyorsun.

Her sene yetenekli yabancıları bünyesine ücretsiz kabul eden birkaç üniversite örneğini vereceğiz. Britanya üniversitelerinden başlayalım.

Britanya Üniversiteleri

University of the Arts London her sene yabancı öğrenciler için de dahil olmak üzere geniş seçenekleriyle burs ve hibe tahsis etmektedir. Bunun finansmanı hayırsever kurumları tarafından, bağışlardan ve üniversitenin kendi kaynaklarından sağlanmaktadır. Kendinize uygun bir fon bulmak için sitedeki arama motorunu kullanınız.

Cardiff University çok sayıda yabancı öğrencinin yeteneğini tanımakta olup her sene bakalorya, mastır, doktora gibi çeşitli burslar sunmaktadır.

University of Westminster tüm eğitim ve hatta eğitim dışındaki masraflarını karşılayan çeşitli burslar tahsis etmektedir.

Sheffield Hallam University — bakalorya ve mastır için yabancı öğrencilere burs vermektedir.

Oxford’a girmek için bir fırsat daha. Claredon Scholarship at University of Oxford — tümüyle finanse edilen çok sayıda burs tahsis eden üniversitenin kendisine ait hibeler fonudur.

London Metropolitan University de yabancı öğrencilere mastır eğitimi için burs sunmaktadır. Sitedeki arama motorunda “scholarship” başlığını kullanınız.

Diğer Avrupa Üniversiteleri

Hollanda’daki Hague University her sene tüm dünyadaki yetenekli öğrenciler için 5 000 avro’luk 54 adet burs tahsis etmektedir.

Bocconi University — yabancı öğrencilerin maddi durumunu ve eğitim başarılarını dikkate alarak burs tahsis eden İtalya’daki Üniversite. Yani, dar gelirli aileden gelen yetenekli bir öğrenci yurtdışında bu üniversitede bedava eğitim alabilir.

Emile Boutmy Scholarship Avrupa Birliği’nde ikamet etmeyen yetenekli öğrencilere İngilizceyi kullanan programlara göre eğitim burslarını sunmaktadır.

ABD’de eğitim almayı sağlayan hibeler

Harvard University, daha doğrusu – Harvard hukuk okulu – gelecekteki dünyadaki en parlak hukuk zekaları onlara burs tahsis ederek çekmektedir.

University of the People kendini dünyadaki ilk akredite olan ticari olmayan ücretsiz online üniversite olarak tanıtan Amerikan üniversitesidir. Eğitimin yurtdışında geçmese de, buna rağmen Amerikan üniversitesine ait diploma sahibi olabilirsin.

Uluslararası değişim programları listesi yukarıda tarafımızdan sıralanan ülkeler ve kıtalarla sınırlı değildir. Üstün kabiliyetli öğrencilere karşı Asya, Avustralya, Güney Amerika da oldukça misafirperverdir.

Aramayı hızlandıracak faydalı servisler

“ Eğitim seyahatleri” organizasyonuyla ilgilenen (kabaca, yurtdışında bedava eğitim almak isteyenlere yardımcı olan) çok sayıda şirket mevcuttur. Hayır, şuan onlara başvurmanı önermiyorum sana, sen zaten yeteneklisin ve kendin üstesinden gelirsin. Ancak onların sitelerinde sıkça dolgun burs listesi ve onunla ilgili rahat bir arama bulunabilir.

  • www.scholars4dev.com — eğer cidden kendin için burs bulma arayışına girmişsen olmaz ise olmaz bir kaynaktır. Kocaman bilgi deposu, çok sayıda ipucu, faydalı yazı ve ayrıca, mail ile bilgilendirme aboneliği (onu kullanmanızı öneririm!).
  • scholarship-positions.com — maillerine abone olmaya değer bir gerekli servis daha.

Yurtdışında eğitim almanın ( üstelik de bedava) avantajı nedir? Bariz artıların yanı sıra prestij, tanışmalar, dil pratiği v.s. – eğitimin gelişiminize (kişisel, kariyer, iddia seviyesi) gerçek bir atış vermektedir.

Arkadaşımın deneyimine dönelim. Sınıf arkadaşlarından biri programı tamamladıktan sonra Moskova’daki Britanya kurulunda harika bir iş bulmuş. Diğer mezunlardan biri de birkaç aşama atlayarak kendi uzmanlık dalı üzerine hemen doktora eğitimine başlayabildi.

Valentin kendisi de yerli gazetelerde çalışarak gerçek tecrübeler edindi. Kendi eğitim programını kendisi oluşturmuştu (kurallar böyledir), bundan dolayı da kurstan kendisi için gerçekten en gerekli olanı aldı.

Böyle bir maceradan sonra yerinde durmak içinden gelmedi ve otostopla Avrupa (hala da devam eden!) seyahatine fırladı. Sözü açılmışken de, bu hikayeyi Katalonya’daki Taul köyünde bulunurken paylaşmıştı. Ama bu, söylendiği gibi, artık tamamen farklı bir hikayedir.